Ove godine pošumljavamo dronovima.
Radenska podržava očuvanje šuma za generacije koje dolaze. Podrži i ti ovaj projekt kupnjom Radenske u staklenoj ambalaži te pomogni zatvoriti krug održivosti odgovornim vraćanjem ambalaže na prodajno mjesto. Za čistije danas. Za zdravije sutra.
Kap po kap – šuma
Bezbroj je dobrih stvari koje šume čine za nas. Kad bismo ih sve počeli nabrajati, ne bismo završili do sutra. Zato je poželjno da i mi napravimo nešto dobro za šume, a najbolja je stvar koju možemo napraviti saditi nova stabla.
Šume prekrivaju 29,6 % globalne kopnene površine, dok u HRVATSKOJ ONE PREKRIVAJU 37 % ukupne površine države.
Stabla pomažu u BORBI PROTIV STRESA. Kratka šetnja šumom dokazano smanjuje osjećaj tjeskobe, napetosti, umora, zbunjenosti i potištenosti.
Odraslo stablo u samo JEDNOM GODIŠNJEM DOBU proizvede kisika koliko 10 ljudi udahne u godinu dana.
Pacijenti u bolnicama BRŽE SE OPORAVLJAJU ako iz svoje sobe mogu vidjeti stabla.
Najveće je stablo na svijetu po obujmu divovska sekvoja po imenu GENERAL SHERMAN. Visoka je 83,8 m i ima obujam od 1.486 kubnih metara.
Stabla PROČIŠĆAVAJU ZRAK tako što iz njega uklanjaju ozon, ugljikov monoksid i sumporov dioksid, a otpuštaju kisik.
Stabla mogu UPOZORITI DRUGA STABLA o nadolazećoj opasnosti otpuštanjem posebnih kemijskih spojeva.
KORA STABALA koja rastu u sjeni često je tanka, dok je kora stabala izloženih suncu deblja i kruća.
Izraz »kucnuti o drvo« potječe od keltskog vjerovanja da u stablima žive DOBRI DUHOVI. Kucanjem ih se može probuditi kako bi nam oni ponudili svoju zaštitu.
Čekinjasti bor METUZALEM najstarije je stablo na svijetu. Njegova dob procijenjena je na 4.765 godina.
Metoda određivanja starosti stabla brojanjem godova zove se DENDROKRONOLOGIJA.
Prema nekim procjenama, na Zemlji postoji 3,04 BILIJUNA STABALA, odnosno 422 stabla po osobi.
Sadnjom stabala smanjujemo ugljični otisak
Od 2020. svake godine zasadimo 20 000 stabala – 10 000 u Hrvatskoj i 10 000 u Sloveniji. Pošumljavanjem želimo pridonijeti čišćem zraku, bioraznolikosti i ugodnijim temperaturama u okolici.
Sve što posadimo sa srcem – uspijeva
Jeste li znali da jedno stablo stvara dovoljno kisika za život dviju osoba? Ili da stablo može smanjiti temperaturu okolnog zraka za 2 stupnja? Zahvaljujući zelenilu stabala poboljšava nam se vid, kao i mentalno i fizičko stanje, a smanjuje razina stresa. Drveće je poput filtra koji pročišćava zrak od gradskog zagađenja, proizvodi kisik i smanjuje razinu ugljikova dioksida. Također je vrijedan izvor hrane za mnoge životinje i ptice te im služi kao mjesto stanovanja i utočište.
Drveće je posebno i po tome što su to najstarija bića na planetu i zapravo nikad ne umiru od starosti. Znanstvenici su dokazali da drveće može međusobno „komunicirati“ i dojavljivati dolazak insekata. To je upozorenje važno da bi stablo moglo proizvesti vlastiti insekticid, kojim potom natapa svoje listove.
Kako utječemo na svoj okoliš, vrlo će nam jasno pokazati činjenica da je broj stabala u odnosu na onaj prije 12 000 godina manji za 46 %.
Postoji puno razloga zašto su nam potrebni ti lisnati gorostasi, ali jedan je dovoljan. Bez zelenila jednostavno nema života.
Povratnom ambalažom brinemo o smanjenju utjecaja na okoliš
Izuzetno nam je drago da se trend pića u povratnim staklenim bocama vraća jer znamo da takva vrsta ambalaže ima manji utjecaj na okoliš. Ponosni smo što se mineralna voda Radenska od samih početaka može kupiti u povratnoj staklenoj boci, i to čak u 99% slučajeva u Hrvatskoj danas. Kada govorimo o ukupnoj ambalaži od svih vrsta materijala na razini cijele kompanije, čak 23% naših proizvoda na hrvatskom tržištu čine staklene povratne boce.
Kupnjom Radenske u povratnoj boci doprinosite sadnji 10.000 stabala godišnje, a smanjenjem emisije CO2 pomažete okolišu.
Izvor: Reloop platform & Zero waste Europe, November 2020
Prikaz na slici temelji se na prosječnim LCA rezultatima analiziranim u studiji, a predstavljaju vezu između udaljenosti i emisija CO2 jednog punog životnog ciklusa boce za višekratnu upotrebu.
Novi život za boce
Radenska svake godine povećava upotrebu recikliranog materijala u izradi svojih proizvoda. Baš kao i prirodna izvorska voda Studena, naša prirodna mineralna voda Radenska danas je dostupna u 0,5 L rPET bocama od 100 % recikliranog materijala.
Ponekad ostavljamo najveći trag kada ga ne ostavljamo
Oči vide plastičnu bocu tek kao otpad koji se razgrađuje stotinama godina. Ako ju gledamo srcem, vidimo materijal koji uvijek iznova možemo koristiti i tako značajno utjecati na smanjenje stvaranja nove plastike i pridonijeti očuvanju prirodnih izvora.
Kada iz korištene plastične boce nastane nova, izraz „vječna plastična boca“ dobiva novo značenje. Ona postaje plastična boca koja će utažiti žeđ tisućama ljudi, a da pritom ne šteti bistrim potocima, bujnim šumama i svim bićima koja žive na našem zelenom planetu.
Studena - 100 % prirodna izvorska voda
100 % reciklirana plastična boca
100 % recikliranim bocama, koje predstavljaju najviši standard na koji se obvezuju svi veliki igrači na europskom tržištu, pružamo najviše i potrošačima i prirodi. Iz tog je razloga Studena počela uvoditi ovu vrstu plastike u svoj asortiman i tako postala prva hrvatska izvorska voda u 100 % recikliranoj boci.
Vrtimo se u krug – što je rPET?
Životni ciklus PET plastičnih boca ne mora biti ravna linija; on može postati zatvoreni krug. Tako ćeš svaku bocu vode koju popiješ, a zatim recikliraš, možda ponovo susresti u obliku nove rPET Studena ambalaže.
A znaš li što je rPET? Da ne duljimo, punim nazivom reciklirani polietilentereftalat, iz milja rPET, ambalaža je koja je najmanje jednom prošla ovaj cijeli ciklus.
7,7 tona manje plastike u jednoj godini
Naše nove 0,5 litarske Studena boce ujedno su i manje gramaže, što znači da ćemo svake godine smanjiti količinu plastike za čak 7,7 tona.
Studeno plava vodendjevojčica*
Vretenca, kukci stariji i od dinosaura, pokazatelji su očuvanosti prirode, čistoće voda i biološke raznolikosti, a divimo im se i na područjima gdje već tisućama godina nastaje Studena.
Zato ne čudi da su vretenca omiljeni kukci Sira Davida Attenborougha, javnosti omiljenog prirodoslovca i povjesničara prirode, i što Studena u suradnji s javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije podupire očuvanje vretenaca.
Našu prirodnu izvorsku vodu dugujemo prirodi, a na ovaj način štitimo to prirodno blago koje nastaje podno zelenih padina Pakračke gore i obronaka Psunja, blago koje želimo očuvati za generacije koje dolaze.
* Plava vodendjevojčica (Agrion puella) samo je jedna od 70 vrsta vretenaca koje nalazimo u Hrvatskoj. Vretenca su široj javnosti poznatija kao vilinski konjici.
Svim srcem za danas i sutra
Jedan od načina smanjenja količine otpadnih materijala svakako je reciklaža i ponovna upotreba. Želimo li iza sebe ostaviti netaknutu prirodu, očekuje nas još mnogo posla, no vjerujemo da djelovanjem sa srcem možemo zatvoriti krug i stvoriti bolju budućnost.
Pokreće nas srce. I zelena energija.
Ponosni smo na činjenicu da od 2021. g. koristimo i zelenu energiju, odnosno, energiju dobivenu iz izvora koji ne emitiraju CO2. Zahvaljući tome, naša je emisija CO2 u jednoj godini smanjena za više od 3 000 tona.
Pokreću nas voda, vjetar i sunce
U Radenskoj Adriatic iznimno nam je stalo do okoliša u kojem živimo i radimo, stoga ga svim srcem nastojimo očuvati onakvim kakav jest. Svoj ugljični otisak smanjujemo na različite načine – osim što svake godine provodimo akcije pošumljavanja, od 2021. godine koristimo i električnu energiju dobivenu iz obnovljivih izvora. Nastojimo smanjiti upotrebu fosilnih izvora energije i u području voznog parka.
- U našim proizvodnim i upravnim prostorima također radimo na zelenoj energiji - električnu energiju dijelom dobivamo iz obnovljivih izvora.
- Sve viličare na plinski pogon zamijenili smo električnima.
- Nove staklene boce prevozimo vlakovima umjesto kamionima, čime smo emisije CO2 smanjili za 34 %.
Provedbom svih navedenih mjera uspjeli smo uštedjeti 8,4 % energije po proizvedenom proizvodu.
Navedeni podatci vrijede za Sloveniju, ali to nastojimo ostvariti i u našem pogonu u Hrvatskoj.
Svesrdno se brinemo o čistoći izvora vode
Svesrdno nastojimo zaštititi izvore vode
U okolici Radenaca u kojima se nalazi Radenska Adriatic mnogo je močvarnih područja u kojima se prirodno skuplja voda koja značajno utječe na razinu podzemnih voda. Močvare tijekom sušnih razdoblja oslobađaju skupljenu vodu i skraćuju sušna razdoblja, obavljaju funkciju čišćenja i stanište su brojnim životinjskim vrstama.
Močvare imaju važnu ulogu u okolišu
Očuvanje čistoće površinskih izvora vode iznimno je važno za podzemne izvore naših prirodnih mineralnih voda i zato se Radenska brine o njihovu očuvanju i radi na podizanju svijesti o njihovoj važnosti.
Očuvanje studeno plave vodendjevojčice u Hrvatskoj
Našu prirodnu izvorsku vodu Studenu dugujemo prirodi, zato želimo očuvati prirodno blago koje nastaje podno zelenih padina Pakračke gore i obronaka Psunja. Na ovim područjima žive vretenca koji su pokazatelj očuvanosti prirode, čistoće voda i biološke raznolikosti. U suradnji s javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije zato podupiremo očuvanje vretenaca.
Prisutnost vretenca pokazatelj je čistoće vode
Srce bi odabralo zdrave navike
U modernom životnom ritmu, ponekad je zaista teško održati zdrave prehrambene navike. Zato je ključno pronaći male rituale koji pomažu našem organizmu, a redovna konzumacija Radenske svakako je jedan od njih. Budući da naše tijelo ne može samo proizvesti minerale poput kalcija i magnezija, moramo ih unijeti u organizam hranom i pićem.
Utažite žeđ prirodnom mineralnom vodom Radenska koja sadrži idealan omjer kalcija i magnezija.
Neke zanimljive činjenice o kalciju i magneziju
Kalcij je mineral ključan za razvoj i održavanje normalne mineralne gustoće kostiju.* Tjelesne aktivnosti koje aktiviraju više mišićnih skupina (fitness, tenis, košarka, hodanje po brdima...) također će povoljno utjecati na gustoću kostiju.
Većina kalcija u našem se tijelu nalazi u kostima i zubima. Ako ne unosimo dovoljno kalcija, naše tijelo počinje trošiti rezerve iz kostiju, čineći ih krhkijima i podložnijima lomovima. *
Nedostatak magnezija mogući je uzrok neugodnih grčeva u mišićima.* Kratkoročno, protiv grčeva si možete pomoći istezanjem mišića, no dugoročno je potrebno voditi računa o preporučenom dnevnom unosu magnezija.
Što se više krećemo, naše tijelo koristi više magnezija za regeneraciju mišića. To znači da sportski aktivni ljudi koji imaju više mišićne mase, imaju i veće dnevne potrebe za magnezijem.
Kada se znojimo, gubimo važne vitamine i minerale – uključujući kalcij i magnezij. Konzumacijom Radenske navedeni minerali mogu se brzo ponovno unijeti u organizam u omjeru 2:1, što je jednako omjeru kalcija i magnezija u našem tijelu.
*Izvor: Slovenski nacionalni portal o hrani i prehrani, Prehrana.si.
Voda je ključ života
- doslovno je dio nas – svaki sustav u našem tijelu, od stanica i tkiva do vitalnih organa, treba vodu da bi normalno funkcionirao
- prenosi hranjive tvari u sve naše stanice, uključujući kisik u mozak te razgrađuje i uklanja otpadne tvari iz tijela
- važna je za zglobove i mišiće, a nužna je i za održavanje normalne tjelesne temperature.
Preporučeni ukupni dnevni unos vode za žene je 2 L, a za muškarce 2,5 L. Ako znamo da oko 20% ove količine vode sadrži hrana, žene bi trebale popiti oko 1,6 L, a muškarci oko 2 L vode dnevno.
Našoj priči ovdje nije kraj. Naime, prema podrijetlu i sastavu postoje različite vrste voda. Među njima posebno mjesto zauzimaju prirodne mineralne vode jer potječu iz dubokih i zaštićenih podzemnih izvora i sadrže otopljene mineralne tvari. One su prirodno čiste i nikada, baš nikada ne smiju prolaziti kroz postupke dezinfekcije (kao što je dobro poznato kloriranje, na primjer). Prirodno čiste i postojanog mineralnog sastava, pune se izravno na izvoru. Imaju autentičan okus i djeluju blagotvorno. Zato ih cijenimo i obožavamo, iz generacije u generaciju. Baš kao i Radensku!
Oči vide djecu.
Srce vidi sve snove koje će slijediti.
Možemo samo zamisliti kako se svijet mijenja dolaskom trojčeka. S trima srdašcima utrostručuju se sreća, ljubav i oduševljenje, ali i troškovi. Imajući to na umu, od 2018. do 2022. godine vodili smo projekt Naša tri srca za vaša tri srca.
Trojčeki – jedno čudo s tri srca
Svaki novi život možemo opisati kao čudo, ali kada se rode trojčeki, tada zaista možemo govoriti o događaju koji je čudesan. Prirodnim putem tek jedna u devet tisuća trudnoća završi rođenjem trojčeka. Izgledi da žena rodi trojčeke do tridesete godine svega su 4 % a iznad trideset pete porastu na 5 %. Svaka se trudnoća s trojčeki smatra riskantnom, a čak 90 % njih rodi se preuranjeno. Uzevši sve to u obzir, dolazak trojčeki u obitelj zaista je izuzetan trenutak, malo čudo ispunjeno nevjerojatnom količinom radosti, sreće i uzbuđenja, ali i dozom neizvjesnosti.
Naša tri srca za vaša tri srca
Kako bismo obiteljima barem malo olakšali dolazak trojčeka u ovom čudesnom trenutku, 2018. osmislili smo projekt Naša tri srca za vaša tri srca. Naš projekt pomogao je obiteljima s trojčekama koje su se našle na ringišpilu uzbuđenja i brige zbog neočekivane vijesti. Četiri godine je Radenska Adriatic svim roditeljima koji su dobili trojčeke pomogla smanjiti troškove života kupnjom dječjih autosjedalica i kolica prilagođenih za trojke.
Darovali smo već 49 obitelji u Hrvatskoj i Sloveniji
Od 2018. do 2022. godine darovali smo kolica i autosjedalice 49 obitelji i pritom naučili da ne postoji ljepše djelo od pomaganja, pogotovo kada zauzvrat dobijete trostruku dozu dječjih osmijeha i zahvalnosti roditelja.
Galerija najslađih imena za bebe
Odabrati ime za novorođenče nije lako, zato smo odlučili olakšati roditeljima trojčeki, ali i svim ostalim roditeljima, potragu za onim pravim imenom. Rezultat je galerija posebnih i manje posebnih, neobičnih i uobičajenih, popularnih i unikatnih imena.
Čudesne činjenice o trojčekima
Podupiremo projekte u koje vjerujemo svim srcem
Ponosni smo sponzor brojnih kulturnih, umjetničkih i sportskih događanja diljem Hrvatske. Redovito sudjelujemo u inspirativnim inicijativama koje obogaćuju život u lokalnoj sredini, ali i širem okružju.
Maraton tri srca
Već 40 godina svesrdno podupiremo Maraton tri srca u Radencima u Sloveniji – kao glavni sponzor i vjerni suorganizator ovoga najstarijeg maratona u jugoistočnoj Europi. Ponosimo se time što smo uspjeli razviti Maraton tri srca u vrhunski sportski događaj koji je uključen i u državno prvenstvo te u Radence, gdje je sjedište tvrtke Radenska Adriatic, svake godine privuče četiri puta više ljudi od ukupnog broja stanovnika.
Slovenski skijaški savez
Radenska Adriatic već je više od 25 godina zlatni sponzor Slovenskoga skijaškog saveza, odnosno nordijskih reprezentacija i najvećih zimskih sportskih događaja. Na taj način svim srcem podupiremo vrhunske državne uspjehe u kategorijama skijaških skokova, skijaškog trčanja i nordijske kombinacije, a tradicionalno smo prisutni i na Planici, najvećem sportskom događaju u Sloveniji.
Dolaskom trpjčeka u obitelj, utrostručuje se i broj nezaboravnih trenutaka, osmijeha i poljubaca, ali i troškovi. Kako bi brige bile manje, Radenska svim obiteljima koji očekuju dolazak tri mala srca, još od 2018. godine poklanja kolica i autosjedalice. Uz njih je putovanje obitelji s trpjčekima u novi svijet ljubavi, lakše i sigurnije. Bon voyage!
Djela govore glasnije od riječi
Radenska Adriatic nastoji smanjiti svoj ugljični otisak tako da u praksi primjenjuje načelo smanji, ponovno upotrijebi, recikliraj (načelo 3R: reduce, reuse, recycle).
Rezultati naših djelovanja sa srcem
- Koristimo električnu energiju iz obnovljivih izvora.
- Optimizacijom različitih procesa u odnosu na prošlu godinu ostvarili smo 15% uštede električne energije i 22% prirodnog plina po jedinici proizvoda.
- Nove staklene boce prevozimo vlakovima umjesto kamionima, čime smo emisije CO2 smanjili za 34 %.
- Dosljednim odvajanjem otpada djelatnici Radenske Adriatic od 2020. godine spriječili su nastanak čak 37 tona komunalnog otpada.
- Smanjenjem gramature boce i prelaskom na korištenje rPET materijala umjesto PET-a za određene proizvode uštedjeli smo 130 tona PET materijala u 2022. godini.
- Od 2020. godine smanjili smo upotrebu šećera u našim proizvodima za ukupno 12%.
- Od 2020. godine u Sloveniji i Hrvatskoj posadili smo ukupno 50 000 stabala koja apsorbiraju ukupno 1t CO2 iz atmosfere.
Navedeni rezultati uglavnom su postignuti u pogonu u Radencima, a po tom principu poslujemo i u Hrvatskoj.
NERAZDVOJNI SMO.
Recikliramo se zajedno.
Zašto su novi čepovi drugačiji?
U skladu s Uredbom o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš (Uredba SUP), u tvrtki Radenska Adriatic započeli smo s uvođenjem novih čepova koji će ostati pričvršćeni na boci i nakon otvaranja.
Riječ je o promjeni koja od svih proizvođača pića zahtijeva upotrebu čepova koji se ne mogu odvojiti od boce, i to počevši od srpnja 2024. godine. Tako smo u tvrtki Radenska Adriatic postali dio ove promjene koja će pridonijeti smanjenju količine plastičnog otpada i očuvanju čistoće našeg okoliša.
Kakvi su novi čepovi?
Novi čepovi izrađeni su tako da nakon otvaranja ostaju čvrsto pričvršćeni na bocu, što sprječava da se izgube i potencijalno zagađuju okoliš. Uključuju i potrošača i omogućavaju mu da ispravnim postupanjem pridonosi zajedničkom cilju očuvanja čistog okoliša. Zato ih nikako ne trgajte s boca i nakon upotrebe bocu zajedno s čepom bacite u odgovarajući kontejner. Čepovi su jednostavni za otvaranje i zatvaranje. Međutim, kao i kod svake druge novosti, trebat će nam neko vrijeme da se na njih naviknemo.
Zašto smo nerazdvojni?
Plastični čep i boca Radenske su nerazdvojni, jer to je dobro za prirodu i ljude.
Ekološki prihvatljivo rješenje
Plastičnim čepovima nije mjesto u prirodi, a dosad su mnogi tamo završavali. Veseli nas što će odsad upotreba čepova pričvršćenih na ambalažu smanjiti količinu plastike koja ostaje u prirodi.
Još jednostavnija upotreba
Svaki se mali korak računa
Vjerujemo da je svaki doprinos jačanju cirkularne ekonomije vrijedan. Smanjenjem količine plastike i njenim lakšim recikliranjem zajedno ćemo doprinijeti očuvanju prirodnih resursa i smanjenju negativnih utjecaja našeg djelovanja na okoliš. Ne zaboravimo, samo zajedno možemo pomoći očuvanju našeg planeta za buduće generacije.
Dobre stvari padaju s neba
Pošumljavanje nam je uvijek na listi prioriteta
Ove godine obnovili smo 20.000 m² u Sloveniji i Hrvatskoj u suradnji s Project O2, koristeći bespilotne letjelice.
Od 2020. godine Radenska provodi opsežne akcije pošumljavanja u Sloveniji i Hrvatskoj kao dio svoje strategije održivog razvoja. Naš cilj nije samo obnova šuma, već i dugoročna podrška ekološkoj svijesti, edukaciji mladih i uključivanju potrošača. Do sada smo godišnje sadili 20.000 novih stabala – 10.000 u Hrvatskoj i 10.000 u Sloveniji.
Ove godine odlučili smo se za inovativan pristup i sadnju kvadratnih metara šumskih površina umjesto jediničnih sadnica – u partnerstvu s Project O2 koristili smo bespilotne letjelice (dronove) i posebno dizajnirane "seed bombs," koje omogućuju uspješno pošumljavanje teže pristupačnih, požarom pogođenih i degradiranih područja. Sjemenska bombica "seed bomb" sastoji se od gline i nekoliko vrsta lokalnog sjemena, čime podržavamo klijanje novih stabala autohtonih vrsta i optimiziramo proces sadnje.
Bogatstvo i biološka raznolikost koju podržavamo sadnjom prirodnih šuma ključni su za budućnost zdravog okoliša. Ponosni smo što smo na taj način ove godine obnovili 10.000 m² u vukovarskom Podunavlju u Hrvatskoj te 10.000 m² u blizini sela Temnica na Krasu u Sloveniji, teško pogođenog šumskim požarima.
Naša ovogodišnja kampanja uključila je i potrošače koji su, putem naše web stranice, aktivirali 12.822 besplatnih kupona za sadnju u Hrvatskoj i 11.434 u Sloveniji. Svaki aktivirani kupon značio je dodatni kvadratni metar nove šume, što nam je pomoglo da ne samo dostignemo nego i premašimo planirani cilj pošumljavanja. Istovremeno smo kroz interaktivni sadržaj educirali javnost o pravoj vrijednosti bioraznolikih šuma koje nisu važne samo kao proizvođači kisika, već i kao staništa brojnih vrsta.
Sljedeće godine planiramo zasaditi dodatne površine u ime naših vjernih potrošača jer je obnova šuma naš prioriteta.
Zaposlenici Radenske u obje zemlje igrali su važnu ulogu na terenu, gdje su uz sadnju dronovima organizirane i ručne sadnje. U vukovarskim Adicama posađeno je 100 mladica hrasta lužnjaka, dok je u Temnici u Sloveniji posađeno 200 sadnica koprivovca (Celtis Australis). U akciji su sudjelovali i predstavnici Zavoda za šume Slovenije, lokalna zajednica te školska djeca iz Kostanjevice na Krasu u Sloveniji, kao i djeca iz Osnovne škole Blage Zadre i udruge Vukovarski leptirići u Vukovaru.
Ovogodišnja kampanja imala je i dodatni zadatak podići svijest poslovne zajednice o važnosti ovakvih inicijativa. Tako smo zajedničkim trudom na oba tržišta pa potaknuli devet tvrtki iz Hrvatske i Slovenije da podrže buduće akcije pošumljavanja te ujedno djeluju na dobrobit vlastitih timova.
Srcem za sutra
U Radenskoj Adriatic oduvijek smo usko povezani s prirodom i želimo pridonijeti njezinom očuvanju za buduće generacije. To možemo postići samo zajedno. Naučite o nekim malim koracima koji mogu napraviti velike promjene i omogućiti bolje sutra.
Kada je moguće, izaberite Radensku u povratnoj stakleni boci.
Pri kupnji budite oprezni s obzirom na količinu i vrstu ambalaže te birajte proizvode čija se ambalaža može reciklirati.
Umjesto kupanja u kadi izaberite tuširanje.
Posadite povrće u vrtu i uštedite novac te pridonesite povećanju zelenih površina.
Umjesto da bacate ostatke hrane, od njih napravite nova jela.
Umjesto plastičnih vrećica u trgovini rabite vrećice za višekratnu upotrebu.
Za osvjetljavanje prostora koristite se LED žaruljama.
Smanjite temperaturu u prostorijama za 1 °C.
Kratke udaljenosti prelazite biciklom ili hodanjem.
Odjeću ne bacajte u smeće. Ako ju više ne želite nositi, radije ju darujte, prodajte ili prekrojite.
Ponovno upotrijebite što više proizvoda i pobrinite se za pravilno sortiranje otpada.
Sve što radimo,
radimo sa srcem
Najvažnija djela rijetko donose brze rezultate. Od nas zahtijevaju potpunu predanost, ustrajnost i povjerenje. Kod takvih djela put do rezultata postaje naša nagrada jer samo srcem možemo vidjeti ono što očima promiče. Radenska je oduvijek usko povezana s prirodom i brojni su naši napori da doprinesemo njezinu očuvanju za buduće naraštaje.
Jeste li znali?
Energija ušteđena recikliranjem jedne litrene boce Radenske može žarulju napajati do 4 sata.